ניהול תיק השקעות

פתיחת תיק השקעות – ניהול תיק של תיק השקעות
תיק השקעות הינו תיק המרכז את כל סוגי ההשקעות של אדם או חברה מסוימת ואת הנכסים הפיננסים שיש ברשותם. תיק ההשקעות מרוכז על ידי בעלי התיק, על ידי הבנק או על ידי מומחה ניהול תיקים.  הופעתו ותפוצתו ההולכת וגוברת של תיק ההשקעות הינה סימן לתופעה נרחבת בה, שלא כמו בעבר, אנשים רבים מוצאים לנכון להשקיע את כספם במספר אפיקים ולא מסתפקים בהפקדתו בבנק.
מהו מכיל השקעות?
תיק השקעות מכיל את מגוון הנכסים הפיננסים שיש בידי אדם או חברה מסוימת. נכסים אלו מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות: נדל”ן, תוכניות חיסכון בבנק המלוות בריבית מצטברת והשקעות בבורסה ובשוק ההון כגון: ניירות ערך, מטבע זר ומניות.
מדוע כדאי לפתוח תיק השקעות?
הרציונל שעומד מאחורי פתיחת תיק השקעות הינו שכאשר אדם משקיע במגוון רחב של אפיקים ולא מסתפק באפיק אחד הוא נהנה גם מרמת בטיחות גבוהה יותר וגם מסיכויים גבוהים יותר לרווח. תיק השקעות מאפשר את הרגולציה הריכוזית אחר ההשקעות וביצוע חלוקה נכונה של הכסף כך שהתיק יישא רווחים אך לא יעמוד על רמת סיכון גבוהה.
מהם ההשקעות הכדאיות ביותר?
אם הייתה השקעה אחת כדאית לא היה צורך בריבוי השקעות ובתיק השקעות. ישנן יתרונות וחסרונות לכל השקעה והבחירה בסופו של דבר הינה בהתאם למצב אינדיבידואלי של כל משקיע. ההשקעות נבדלות זו מזו ברמת הסיכון שלהם כאשר: השקעה בבנק הינה בעלת רמת הסיכון הנמוכה ביותר, השקעה בנדל”ן הינה בעלת רמת סיכון בינונית והשקעה בשוק ההון ובבורסה הינה בעלת סיכון גבוהה. יחס הפוך קים בסיכוי לרווח כאשר הסיכוי הגדול ביותר לרווח הינו בשוק ההון, סיכוי גדול קיים גם בנדל”ן והסיכוי הנמוך ביותר לרווח הינו בבנק.
האם כדאי לנהל תיק השקעות באופן עצמאי או פרטי?
האופן שבו כדאי לנהל את תיק ההשקעות תלוי בבחירות ההשקעה שלכם. אם תחליטו ללכת על השקעות מצומצמות ובטוחות כגון תוכניות חיסכון בבנק תוכלו לוותר על מנהל תיק השקעות ולהיעזר בפקידי הבנק כדי לקבל פרטים חשובים. אם לעומת זאת אתם בוחרים להרחיב את ההשקעות שלכם גם לתחומי הנדל”ן, הבורסה ושוק ההון מומלץ להיעזר במומחה ניהול תיקים אשר יבצע את ההחלטות עבורכם. השקעות בתחומים אלו דורשים ידע רב והצלחתם תלויה ביכולת לנתח את מצב השוק ולצפות קדימה, לאתר שינויים בטרם התרחשו ממש בפועל.
כיצד בוחרים מנהל השקעות?
ניהול תיקים דורש ידע רב, ניסיון והיכרות מעמיקה עם השטח ולכן עליכם לחפש אדם העונה על קריטריונים אלו. כיוון שזהו תחום מורכב הכרוך בהשקעת כספכם מומלץ לוודא שהאדם שבחרתם משתייך לארגון בעל שם או שהוא בעצמו נושא תעודות והמלצות ברות סמכא. אדם הגון יעניק לכם שקיפות מלאה בתיק ההשקעות שמשמעותה יכולת התעדכנות מתמדת שלכם במצב ההשקעות.
כיצד נערכים לקראת המפגש עם מנהל ההשקעות?
כדי שהמפגש עם מנהל ההשקעות יהיה יעיל, עליכם להחליט כמה דברים בטרם תגיעו למפגש. עליכם לחשוב מהי מטרת ההשקעה והאם אתם מצפים לראות את הכסף בטווח הקרוב (מספר חודשים, שנה) או בטווח הרחוק (השקעה לעוד הרבה שנים). כמו כן עליכם לחשוב מהו הסכום שברצונכם וביכולתכם להשקיע ומהו הסיכון שאתם מוכנים לקחת.