מהו מטף כיבוי אש וכיצד בוחרים את הנכון לך?

מהו מטף כיבוי אש וכיצד בוחרים את הנכון לך?

מטף כיבוי אש הוא כשמו כן הוא, בא לכבות את האש או לרסן אותה עד להגעת כוחות הכיבוי והוא משמש במבנים כחלק ממערך כולל של הגנה אקטיבית מפני שריפות.

סוגי מטפי כיבוי אש

מטפי גז – מטפים אלו משתמשים בגזים אשר בהתיזם על אש הם חונקים אותה ולא מאפשרים לה לבעור יותר.
מטפים אלו קלים ומגיעים במספר גדלים שונים. היתרון במטפים אלו מלבד חוזקם ואמינותם הוא שהם לא פוגעים באוזון.

 

מטף אבקהמטף כיבוי עם אבקה הוא מן הזולים בשוק ומשחרר אבקה על האש אשר גורמת לה להכבות.
החיסרון במטף זה הוא שקשה מאד לנקות את האבקה המותזת ממנו ולכן הוא לא מומלץ לשימוש במקומות סגורים.

 

מטף קצף – מטפים אלו יודעים לכבות שריפות הן של חומרים מוצקים והן של חומרים נוזליים. הם עשויים מפלדה ומציפים את האזור הבוער בקצף אשר מעכב ומונע בעירה. מטפי קצף  אלו נפוצים מאד בשוק, מגיעים בגדלים שונים וקלים לתפעול.

 

מחוללי לחץ – מטפים אשר מגיעים ביחד עם החומר אשר דחוס במיכל. לצורך שימוש בו יש לנקבו ובכך מתערבב החומר ויוצר לחץ לכיבוי השריפה. יתרונם הגדול הוא במהירות השימוש בהם והם נמצאים לרוב במתקנים תעשייתיים גדולים.

 

בטיחות במטפים

על כל מטף בשוק  יש לעמוד בתקנים של מכון התקנים הישראלי כדי למנוע נזקים ופגיעה בנפש ורכוש.

 

מתי משתמשים בכל מטף

דבר ראשון לפני קניית מטף כיבוי אש מומלץ להיוועץ באיש מקצוע אשר יתאים את המטף הנכון למבנה עליו הוא אמור לשמור ולמערכת ההגנה האקטיבית אשר בבניין.

 

ההבדלים הגדולים בין מטף למטף מתרכזים בעוצמתם. מטפים אשר עוצמתם רבה יתנו פתרון טוב יותר במקרה של התפרצות אש פתאומית דבר שיעזור לכם לכבות אותה ביתר קלות ובזמן קצר
כמובן שדבר זה לא מחליף את העזרה ממערכת ספרינקלרים אשר אמורה להיות מותקנת במבנה.

 

במקרה של שריפת מוצקים אנו נשתמש במטפי מים אשר ימנעו בקלות יחסית את המשך הבעירה. מטפים אלה הם בעלי גז דוחף המסניק את המים בזמן הכיבוי .

 

כיצד להשתמש במטף

באם השריפה מתרחשת בשטח פתוח יש לשים לב לכיוון הרוח תחילה ולפעול עם כיוונה ולא נגדה. מרחק מפעיל המטף אמור להיות ביחס למידת הלהבות ולחום הנוצר ובכל מקרה יש לכוון את כך שתפגע בבסיס הלהבה.